Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Webinar gratuit. Adolescența: Haos și Conexiune.

15 aprilie ;19:00 - 20:00

Adolescența – între haos și conexiune: ce ne învață copiii noștri despre emoții.
👉 un webinar gratuit pentru părinți inspirat din seria Netflix Adolescence.
🗓 Data: Marți, 15 aprilie 2025
⏰ Ora: 19:15


🌍 Locație: Online pe Zoom (link-ul va fi trimis celor înscriși în ziua evenimentului).

Adolescența este o perioadă de mari schimbări și provocări, atât pentru copii, cât și pentru părinți. Cum înțelegem mai bine emoțiile adolescenților și cum răspundem empatic la comportamentele lor dificile? Cum ajungem să reconectăm relațiile cu adolescenții noștri, într-o perioadă de instabilitate emoțională?
În acest webinar, vom discuta despre:
❓ De ce pare că nu mai avem acces la copilul nostru?
🔄 Schimbările de atașament în adolescență și cum le putem înțelege.
🛡️ Navigarea adolescenței – cum arătăm siguranță într-o perioadă de instabilitate emoțională.
💬 Cum răspundem empatic la emoțiile intense ale adolescenților.
🔍 Ce ne spune un comportament dificil și cum ajungem la emoția din spate.
🔗 Legătura dintre emoțiile primare, defensive și reacțiile adolescenților.
🔧 Cum reparăm rupturile de relație dintre părinte și adolescent.
🧠 Unelte practice inspirate din Terapia Centrată pe Emoții.
Speakeri:
👩‍🏫 Simona Herb – primul și singurul terapeut român, Supervizor și Trainer acreditat în Terapia centrată pe emoții (EFT). Simona este directorul Centrului Psiris din Iași și coordonatorul comunității terapeutice EFT din România.
👩‍🏫 Ioana Pintilie – psihoterapeut sistemic de cuplu și familie, pasionată de relaționarea umană și de impactul profund pe care terapia centrată pe emoții (EFT) îl are asupra clientului. Cu o abordare empatică și structurată, Ioana sprijină persoanele și cuplurile să își înțeleagă nevoile emoționale și să găsească resursele interne necesare pentru vindecare și armonizarea relațiilor. În cadrul procesului terapeutic, Ioana creează un spațiu sigur pentru clienți, unde aceștia se pot simți ascultați și acceptați.
👩‍🏫 Anca Manea – psihoterapeut și specialist în Terapia Centrată pe Emoții. Cu o formare solidă în psihologie clinică și psihoterapie, Anca își dedică munca sprijinirii clienților să înțeleagă și să accepte emoțiile lor, ajutându-i să crească într-un mediu sigur și empatic. Este ghidul perfect pentru cei care doresc să își exploreze nevoile și relațiile, promovând schimbarea prin blândețe și compasiune.
Vino să înveți gratuit cum să navighezi mai ușor prin provocările relației cu adolescentul tău, să înțelegi emoțiile din spatele comportamentului lor și să îți îmbunătățești abilitățile de conectare empatică.
Nu rata oportunitatea de a învăța cum să îți sprijini adolescentul într-un mod mai înțelegător și eficient!

Details

Date:
15 aprilie
Time:
19:00 - 20:00
Event Category:
Event Tags:
,

Venue

ONLINE
Romania + Google Map
Clujul Copiilor
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.