Recomandări de weekend 21-23 noiembrie

𝐑𝐞𝐜𝐨𝐦𝐚𝐧𝐝ă𝐫𝐢 𝐝𝐞 𝐰𝐞𝐞𝐤𝐞𝐧𝐝 21-23 noiembrie

𝐂𝐥𝐮𝐣-𝐍𝐚𝐩𝐨𝐜𝐚, cu sprijinul 🍲🌮 Grande & Wolt Romania
Ce vârstă are copilul tău și ce fel de activități crezi că vi se potrivesc în acest weekend?
 

𝐑𝐞𝐜𝐨𝐦𝐚𝐧𝐝ă𝐫𝐢 𝐜𝐨𝐩𝐢𝐢 𝐦𝐢𝐜𝐢 𝐬𝐮𝐛 𝟑 𝐚𝐧𝐢

Reading workshop la Mom Hub cu Carmen și Bogdan Dobi aka Coco Porcusorul Aventurier , vineri 21 noiembrie, ora 10
Bounjour bebé cu Solène Brunet, atelier senzorial interactiv, creat special pentru mămici și bebeluși la Institut français de Roumanie à Cluj, în fiecare vineri, ora 11:00
Atelier individual de la ora 9:00 , Traseul buclucaș de la 10:30 și Compot de iarnă de la 17:30 la EVAS , vineri 21 noiembrie.

𝐑𝐞𝐜𝐨𝐦𝐚𝐧𝐝𝐚𝐭 𝐜𝐨𝐩𝐢𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐩𝐞𝐬𝐭𝐞 𝟒 𝐚𝐧𝐢

Contes et jeux, povești în limba franceză cu Luiza Rus la Institut français de Roumanie à Cluj pentru copii 3-6 ani , în fiecare vineri, ora 16:30
The Magic show 5+ cu magie interactivă, jonglerii și comedie alături de Catalin Pintea Magicianul & clovnul mexican Samuel Avila. Vineri, 21 noiembrie, ora 18 la Cinema Florin Piersic.
Cinema cu joacă și aventură, scurtmetraje pentru copii 4-7 ani la Cinema Victoria , 22 noiembrie, ora 10:00.
Aventurile unui cățel parizian, 6+ animație copii urmată de un joc pentru copii și părinți cu Selma de la Young ARTA la Cinema ARTA , duminică 22 noiembrie, ora 13:00
Drumul căprioarelor spre munții albaștri, 4+ premieră, teatru de păpuși la Teatrul de Păpuși ”Puck” din Cluj-Napoca ora 11:00 si 12:30, duminică.
Atelier de împletit brățări, 4+ la YaY Playground , duminică, 22 noiembrie, ora 12:00
Garden of Lights – Cluj-Napoca – Albă ca Zăpada la Grădina Botanică „Alexandru Borza” Cluj-Napoca Universitatea Babeș-Bolyai

𝐑𝐞𝐜𝐨𝐦𝐚𝐧𝐝𝐚𝐭 𝐜𝐨𝐩𝐢𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐜𝐮 𝐯â𝐫𝐬𝐭𝐚 𝟖+

Concert de deschidere Mozart la Auditorium Maximum cu Filarmonica de Stat Transilvania , ora 19:00
Atelierul de hrănitori cu Societatea Ornitologica Romana la Muzeul Zoologic – UBB, Cluj-Napoca 22 noiembrie,
Prima expoziție despre muzică din România. Music Gallery , deschis între 10-20:00 în fostul cinematograf Steaua.
Atelier de pâine cu maia și kefir la Community Lab , 22 noiembrie, ora
Zilele porților deschise la sere – colecția orhidee la Grădina Botanică „Alexandru Borza” Cluj-Napoca Universitatea Babeș-Bolyai cu tururi ghidate de la ora 10:00, 11, 12, 13 și 14.
Mai multe evenimente găsești pe siteul clujulcopiilor.ro sau poți să ne recomanzi chiar tu în comentarii un eveniment deosebit.
 
Credit foto: Clujul Copiilor
*Azi, am citit la bibliotecă: 🍊 O portocală de Crăciun și 🐭Tilda Șoricica, un miracol de Crăciun .
De multe ori mă întreabă părinții dacă există ceva ce se poate cumpăra și care să-l ajute pe copil să citească mai bine?! Așa, vreun „kit de citire”.
Inspirată după ideea expusă în cartea Manualul lecturii cu voce tare, Editura Litera există câteva lucruri utile:
1️⃣ să aveți cărți în biblioteca voastră, pentru toate vârstele, să le păstrați pe cele cu semnificație emoțională, primită de Crăciun, de ziua lui, de la cel mai bun prieten, de la mătușica lui simpatică.
2️⃣ un coș/o cutie pentru cărți să fie la îndemână în casă și în mașină. Mai multe coșuri răspândite peste tot în casă, mai puțin în baie.* în Manual scrie că „în băile din America se citește probabil mai mult decât în toate bibliotecile și școlile împreună.” 🙃
3️⃣ „o veioză lângă pat”. Construiți împreună colțul vostru de lectură, Formați o rutină zilnică din citit .
Vă doresc un weekend minunat!

Lasă un comentariu

Clujul Copiilor / Kids City
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.